VINAŘSTVÍ UŘIČÁŘ

 

Vinařství Uřičář se nachází na okraji Bílých Karpat ve Slovácké vinařské podoblasti, v obci Tvarožná Lhota nedaleko Strážnice.

 

Vinařství ve Tvarožné Lhotě má tradici už od 17. století. V roce 1993 rodina Uřičářova koupila 20 ha velkou zemědělskou usedlost v restituci na kopci zvaném Dúbravka. Dříve toto místo bylo známé nejenom pěstováním ovoce a révy vinné, ale taktéž zde žil malíř Antoš Frolka.

 

Dnes vinařství zpracovává hrozny pouze ze svých vinic, které jsou osázeny různorodými hrozny. Původní výsadby z roku 1995 v odrůdové skladbě Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Frankovka byly rozšířeny ještě v roce 2003 a 2004 o odrůdy Chardonnay, Sauvignon, Sylvánské zelené, Rulandské šedé, Dornfelder, Svatovavřinecké.

 

Veškeré sklizené hrozny se do roku 2011 z 95% prodávaly a zbytek byl zpracováván na víno pro vlastní potřebu. S vynaložením mnohých investic spojených s nákupem nové technologie na zpracování vinné révy a opravou hospodářských budov se v roce 2011 začíná se zpracováním 19 000 kg hroznů. Vína jsou přiznávána jako Zemská, u odrůd, kde byla cukernatost vyšší než 20°NM je volán důvěrník k ověření hroznů a tento údaj o cukernatosti je zaznamenán na etiketě.

 

I když se vinařství snaží jít především cestou tradice, byly dále vysazeny i odrůdy netypické pro odblast Strážnicka, avšak velmi přitažlivé u zákazníků, kterým se snažíme nabídnou co největší sortiment. V letech 2014 a 2016 byla plocha vinic ještě rozšířena o odrůdy Hibernal, Irsai Oliver, Tramín červený, Solaris a Kerner.